Škoda Kodiaq TDI vs PHEV: Ktorý pohon sa oplatí viac v roku 2026?

Porovnávací test Škoda Kodiaq TDI vs PHEV – zlatá naftová verzia a biely plug-in hybrid v redakčnom teste

Foto: Škoda Auto (úprava: AutoLab)

Škoda Kodiaq TDI vs PHEV – táto otázka dnes trápi stále viac slovenských rodín pri konfigurátore. Ceny sú prekvapivo blízko seba, no pohony fungujú úplne inak. A kto si vyberie zle, bude to cítiť každý mesiac.

🔍 Rýchly prehľad
  • Kodiaq iV jazdí reálne 70–100 km na elektrinu – ak nabíjate doma, každodenné jazdenie vás v podstate nič nestojí
  • TDI je stále kráľom diaľnic a dlhých trás – s reálnou spotrebou okolo 5,5–6,5 l/100 km
  • PHEV má o 165 litrov menší kufor (745 vs 910 l) a nie je dostupný v 7-miestnej verzii
  • Kodiaq iV je o ~180 kg ťažší, čo sa podpisuje na dynamike aj opotrebení pneumatík
  • TDI ponúka pohon 4×4 a 7 miest – PHEV nie

Porovnanie Škoda Kodiaq 2026: Kto sú títo dvaja súperi?

Nový Kodiaq prišiel s jasným posolstvom: chceme byť prvou voľbou pre každého. A tak ponúka diesel pre tradičných šoférov aj plug-in hybrid pre tých, čo chcú ísť s dobou. Na papieri to vyzerá jednoducho. V garáži a na diaľnici je to iné.

Kodiaq 2.0 TDI je overená voľba. Dostupný v dvoch výkonoch – 110 kW a 142 kW – a v kombinácii s pohonom 4×4. Kultivovaný naftový motor v spojení so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG dopĺňa batožinový priestor s objemom, ktorý bez problémov zvládne aj rodinné sťahovanie.

Kodiaq iV je čosi nové. Pod kapotou pracuje 1,5-litrový TSI motor v kombinácii s elektromotorom, systémový výkon 204 koní ide na predné kolesá cez 6-stupňové DSG. Batéria má brutto kapacitu 25,7 kWh, z čoho je využiteľných 19,7 kWh. To sú na PHEV naozaj slušné čísla.


Kodiaq iV reálny dojazd a prevádzkové náklady: nafta vs hybrid

Počas reálnych testov sa darilo udržiavať spotrebu do 19 kWh na 100 km, takže tých sto kilometrov čisto na elektrinu je reálnych. Všetko stojí na počasí a vašej pravej nohe. Reálne testy ukazujú 72 km na diaľnici a necelých 80 km v kombinovanej prevádzke. To sú úprimné dáta z asfaltu, nie sterilné výsledky z laboratória.

Čo to znamená v praxi? Ak jazdíte do práce a späť 30–40 km denne a máte kde nabíjať doma alebo v práci, s iV jazdíte prakticky zadarmo. Elektrický kilowatt z domácej zásuvky vás vyjde na zlomok ceny nafty.

S vybitou batériou je spotreba stále slušná – v hybridnom režime okolo 6,6 l/100 km a na niektorých trasách aj pod 5 litrov. Výrobca deklaruje 5,7–6,3 l/100 km, čo je v praxi dosiahnuteľné.

Spotreba Kodiaq 2.0 TDI na diaľnici a v reálnej prevádzke

Kodiaq 2.0 TDI 110 kW dosahuje kombinovanú spotrebu 5,3 l/100 km podľa výrobcu. Reálne sa na diaľnici pohybujete niekde medzi 6 a 7 litrami, v meste trochu viac. Na 30 000 km ročne – čo je bežný firemný profil – to vychádza výrazne lacnejšie ako benzínový PHEV s vybitou batériou na diaľnici.

Kodiaq 2.0 TDI 110 kWKodiaq iV PHEV
Výkon110 kW (150 k)150 kW systémových (204 k)
Pohonpredné / 4×4len predné
Hmotnosť1 755 kg1 935 kg
Kufor910 l745 l
7 miest✅ áno❌ nie
Reál. spotreba~5,5–6,5 l/100 km~0 l (elektrina) / 6–7 l
Nabíjanie❌AC 11 kW / DC 50 kW
El. dojazd❌70–100 km reálne

Tri veci, ktoré vám predajca nepovie

1. Hmotnosť a pneumatiky

Kodiaq iV váži 1 935 kg, čo je o 180 kg viac ako TDI s pohonom prednej nápravy. To nie je maličkosť. Ťažšie auto viac zaťažuje pneumatiky, tlmiče aj brzdy. Na rozbitých slovenských cestách to pocítite v komforte – a v servise.

2. Kufor Kodiaq TDI vs PHEV: rozdiel, ktorý pri balení pocítite

Rozdiel v objeme batožinového priestoru medzi spaľovákom a plug-in hybridom je 165 litrov – 910 vs 745 litrov. Pre dvojčlennú rodinu to nevadí. Pre rodinu s tromi deťmi, kočíkom a lyžami to môže byť rozhodujúci faktor. Palivová nádrž sa presunula do kufra kvôli umiestneniu batérie pod zadnými sedadlami, čím stratil aj rezervné koleso a možnosť tretieho radu sedadiel.

3. Nabíjanie plug-in hybridu doma: cena a pohodlie

Toto je kľúčová otázka. Ak bývate v paneláku bez možnosti nabíjania, PHEV sa míňa účelu – jazdíte ťažší benzínový auto so zmenšeným kufrom. Kodiaq iV podporuje AC nabíjanie s výkonom 11 kW, pričom doba nabíjania sa pohybuje okolo 2,5 hodiny. Prítomné je aj DC nabíjanie s maximálnym výkonom 50 kW, kde výrobca uvádza dobu nabíjania z 0 na 80 % za 26 minút. To je skvelé číslo – počas väčšieho nákupu máte nabitú batériu.

Cena nabíjania doma závisí od tarifu, no orientačne počítajte s 2–3 eurami za plné nabitie pri bežnej domácej sadzbe.


🔧 Tip z dielne Autolabu

Ak uvažujete nad kúpou použitého Kodiaqu iV, prvoradá vec pri preberaní je stav trakčnej batérie. Pýtajte si výpis zo Škoda diagnostiky – konkrétne hodnotu SOH (State of Health). Batéria by mala byť nad 85 % aj pri 3–4 rokoch prevádzky. Brzdové platničky a kotúče kontrolujte tiež dôkladne – ťažšie auto ich opotrebuje rýchlejšie.


Záver

Voľba pohonu v novom Kodiaqu je v skutočnosti jednoduchá. Stačí si len bez príkras priznať, ako a kde budete auto reálne používať.

Ak najazdíte ročne viac ako 25 000 km, často jazdíte na diaľnici a potrebujete 7 miest alebo pohon 4×4 – TDI je správna voľba. Spoľahlivý, hospodárny, praktický.

Ak dochádza do práce menej ako 50 km denne, máte možnosť nabíjať doma a kufor 745 litrov vám postačí – Kodiaq PHEV vás bude mesačne vychádzať výrazne lacnejšie a jazda na elektrinu je bonusom, ktorý si rýchlo obľúbite.


Mohlo by vás zaujímať k téme


Najnovšie príspevky v kategórii


AutoLab

AutoLab.sk je praktický automobilový blog pre všetkých vodičov. Pomáhame vám rozumieť autám, vybrať správne diely a ušetriť na servise. Jednoducho, poctivo a bez zbytočného odborného žargónu.

Návrat hore